Rajstopy, szczególnie te cieńsze, często traktujemy jak produkt jednorazowego użytku. Jest jednak kilka sposobów, aby przedłużyć ich trwałość poprzez odpowiednią pielęgnację. Dzięki zastosowaniu prostych metod żywotność tej delikatnej części garderoby znacząco się zwiększy. 

Co zrobić, aby rajstopy dłużej nas cieszyły?

Sposobem na zwiększenie wytrzymałości rajstop i pończoch jest zapewnienie im odpowiednio chłodnej atmosfery przed pierwszym założeniem. Trzeba najpierw rajstopy zmoczyć, następnie dokładnie wysuszyć, a na koniec umieścić w zamrażarce. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się rajstopami w nienaruszonym stanie. 

Kolejną kwestią jest odpowiednie zakładanie rajstop. Najczęściej to właśnie na tym etapie delikatny materiał ulega zaciągnięciom, a stąd już blisko do powstania oczek. Dlatego przed zakładaniem pończoch czy rajstop warto posmarować skórę nóg balsamem, aby znikły ewentualne suche skórki, o które materiał mógłby się zaczepić. Najlepiej też zdjąć pierścionki i bransoletki, a panie o długich paznokciach powinny szczególnie uważać, aby nie uszkodzić materiału. Niewskazane jest ciągnięcie rajstop oraz gwałtowne przesuwanie ich, bo to również sprzyja powstawaniu oczek. 

Pranie rajstop jako punkt obowiązkowy 

Rajstopy powinno się traktować jak bieliznę, dlatego po każdym noszeniu niezbędne jest ich wypranie. To także należy robić w odpowiedni sposób. Cieńsze modele najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie, z użyciem delikatnego detergentu. Grubsze można prać w pralce na programie do tkanin delikatnych, w temperaturze 30 stopni. Najlepiej włożyć je do specjalnego woreczka lub skarpetki, aby nie mechaciły się podczas prania. 

Jak suszyć rajstopy? Warto zrezygnować z suszarek do ubrań i wieszania na kaloryferze, bo może to doprowadzić do zniekształcenia się rajstop. Lepiej więc powiesić je na sznurze na pranie, dbając o równe ich rozwieszenie, dzięki czemu zachowają swój kształt.