Rajstopy są niezwykle praktycznym elementem kobiecej garderoby. W zimie skutecznie chronią przed mrozem, w lecie potrafią zakryć wszelkie niedoskonałości, niektóre potrafią wymodelować sylwetkę, a przede wszystkim pozwalają poczuć się elegancko i atrakcyjnie. Cała paleta barw, wzorów, materiałów sprawia, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie i na odpowiednią okazję. Niestety od razu pojawia się wątpliwość, jak dobrać właściwy rozmiar? Cóż takiego oznaczają rozmiary od 1 do 5? Która z amatorek rajstop nie stanęła przed takim dylematem? Ile razy rajstopy były za ciasne, za krótkie, za długie, uwierały, rolowały się? Rajstopy to nasza druga skóra i powinny leżeć tak, żeby w ogóle ich nie czuć.

W tym przypadku rozmiar ma znaczenie

Niestety nie ma ujednoliconej rozmiarówki u producentów rajstop i to może spędzać sen z powiek osobom poszukującym idealnego rozmiaru. Często można się spotkać z numeracją od 1 do 5 bądź taką z jaką mamy do czynienia w przypadku pozostałej garderoby, czyli od XS do XXL. Rajstopy należy po prostu dobrać indywidualnie tak, aby były one odpowiednio naciągnięte, nie zwijały się na biodrach, nie marszczyły się i za bardzo nie uciskały. Ogólna zasada jest prosta: im dłuższe nogi, tym większy rozmiar. I niech nie przeraża nas to, że na co dzień nosimy rozmiar S, a tu musimy zakupić rajstopy od dwie kategorie większe.

Jaki rozmiar rajstop dobrać, aby czuć się swobodnie?

Znalezienie idealnego rozmiaru wcale nie jest takie trudne, na stronach producentów oraz na opakowaniach można znaleźć szczegółowe informacje, trzeba tylko dobrze znać swoje dwa wymiary, tj. wzrost i obwód bioder. Kombinacja tych dwóch czynników sprawi, że znajdziemy nasz idealny rozmiar.

  • Kobiety o wzroście do 152 cm i obwodzie bioder do 92 cm powinny wybrać rozmiar 1.
  • Kobiety o wzroście od 152 cm do 158 cm i obwodzie bioder 96-100 cm powinny rozważyć zakup rajstop w rozmiarze 2.
  • Dla kobiet o wzroście 158-164 cm i biodrach 96-108 cm idealne będą rajstopy w rozmiarze 3.
  • W rozmiarze 4 dobrze będą się czuły panie mające 164-176 cm wzrostu i o biodrach 104-112 cm.
  • Rozmiar 5 przeznaczony jest dla wysokich kobiet, powyżej 170 cm wzrostu i obwodzie bioder między 108 a 120 cm.

Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru, pozostaje tylko rozkoszować się komfortem noszenia i niech jedynym zmartwieniem będzie to, który kolor i wzór wybrać.