Niewydolność żylna kończyn dolnych, to coraz częstsza przypadłość, z którą zmagają się osoby prowadzące siedzący tryb życia. Również nieprawidłowa dieta oraz brak ruchu mogą powodować, że na nogach pojawiają się trwałe rozszerzenia żylne zwane potocznie żylakami. Leczenie tej dolegliwości bywa uciążliwe i nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty, dlatego warto zareagować już podczas pojawienia się pierwszych symptomów choroby. Bóle nóg i opuchnięte kostki oraz pojawiające się na nogach poskręcane żyłki przypominające pajączki, to pierwsze objawy żylaków. Warto wtedy pomyśleć o kompresoterapii, czyli terapii uciskowej.

Kompresoterapia

Żylaki można leczyć na kilka sposobów: farmakologicznie – stosując leki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, chirurgicznie oraz kompresyjnie. Ostatnia metoda jest nieinwazyjna i polega na leczeniu uciskowym poprzez noszenie rajstop przeciwżylakowych. W zależności od poziomu zaawansowania niewydolności żylnej lekarze dobierają pacjentom rajstopy przeciwżylakowe o różnym stopniu ucisku. Ponieważ jest to terapia nieinwazyjna, zaleca się jej stosowanie już od pojawiania się pierwszego bólu nóg, obrzęków, a także pierwszych żylaków. Regularny i równomierny ucisk pomaga przywrócić fizjologiczny kierunek krążenia krwi oraz usunięcie zastojów. Krew cofa się z żył położonych blisko skóry do żył głębokich i płynie w kierunku serca. We wszystkich rajstopach przeciwżylakowych największy ucisk jest zawsze w okolicach kostek, gdzie opuchlizna u osób borykających się z niewydolnością żylną kończyn dolnych, jest największa. Dzięki noszeniu rajstop uciskowych obrzęk wchłania się, zmniejsza się średnica żył, a rozłożona siła ucisku uniemożliwia powstawanie nowych żylaków.

Rajstopy przeciwżylakowe dla każdego

Rajstopy kojarzą się głównie z damskim elementem garderoby. Rajstopy przeciwżylakowe mogą być jednak stosowane przez każdego, kto zmaga się z problemem niewydolności żylnej kończyn dolnych. Dzięki różnym rozmiarom, stopniom kompresji oraz szerokiemu wyborowi artykułów uciskowych, dostępne są produkty dla kobiet w ciąży, osób otyłych, starszych, a także panów. Oprócz rajstop można także wybrać pończochy, podkolanówki, czy skarpety. Rajstopy przeciwżylakowe nie tylko poprawiają wygląd naszych nóg, ale przede wszystkim przynoszą ulgę w bólu, likwidują obrzęki, zakrzepy, a nawet umożliwiają chodzenie osobom z zaawansowaną niewydolnością żył.