Pończochy historia – część garderoby szczególnie przydatna w chłodne lub mroźne dni. Używane od wieków w różnych formach nie tylko przez kobiety. Pierwsze nylonowe pończochy wyprodukowano…

Jeżeli chcesz poznać krótkie dzieje pończoch, czytaj dalej!

Pończochy historia nie jest znana ludzkości w takiej samej skali jak ich popularność. Według historyków, pierwsze pończochy nosić miały kobiety między XIV a XV wiekiem. Następnie – gdy mężczyźni przejęli inicjatywę, popularność pończoch wzrosła.

Pierwsze pończochy nylonowe pojawiły się w 1940 roku. Był to pierwszy moment w historii kiedy, zaczęto je produkować na dużo większą skalę. Przedtem jednak, również były używane m.in do prac domowych przez kobiety lub jako dodatek ocieplający do ubioru mężczyzn. W przeszłości pończochami nazywano również długie skarpety, których materiał był na tyle elastyczny, że pozwalał na podciągnięcie skarpet aż po same uda.

Bardzo popularne po wiekach średnich stały się pończochy jedwabne, które jak na tamte czasy były bardzo drogie. Wynaleziono również sposób na jeszcze lepsze ocieplenie dolnych partii ciała za pomocą wełnianej podszywki, która również zwiększała cenę wyrobów.

Pończochy historia – popularność pończoch damskich i pończoch męskich w historii

Najpopularniejsze stały się po zakończeniu I wojny światowej. Wiek 20 bardzo często jest określany wiekiem wielkich zmian. Także w przypadku tego elementu garderoby wyżej wymienione stwierdzenie jest bardzo trafne. Kobiety w latach 20-30 ubiegłego wieku, zaczęły eksponować nogi. Świetnym dodatkiem do krótszych spódnic były właśnie wzorzyste lub jednokolorowe pończochy. Wzrost popularności tej części garderoby był spowodowany kilkoma kwestiami. Po pierwsze jedwab stał się tańszy – produkowano go szybciej, a sam import był mniej wymagający. Po drugie szew był tworzony maszynowo dzięki czemu, czas produkcji był znacznie skrócony i tańszy.

Mężczyźni w tamtych czasach również korzystali z pewnego rodzaju pończoch nawet w wojsku. Szczególnie popularne były zimą jako dodatek ocieplający do ubioru jednakże, również latem były wykorzystywane. Zimą przypominały dzisiejsze rajtuzy, a dla wojska produkowano pończochy samonośne (pończochy mocowane do pasa), które nie spadały podczas biegu czy czołgania się. W czasie II wojny światowej bardzo przydatne okazały się podczas bojów afrykańskich. Ich zadaniem była ochrona nóg użytkownika przed gorącym piaskiem.

Nylonowy szał – wynalezienie nylonu

W czasie drugiej, największej wojny na świecie, kobietom, szczególnie w Europie brakowało szyku, jakiego dodawały pończochy. Zaczęły więc rysować szew z tyłu nóg za pomocą kredki do oczu, by stworzyć pewnego rodzaju złudzenie optyczne noszonych pończoch.

Przełomem w popularności pończoch było wynalezienie nylonu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dzięki temu wyroby pończosznicze stały się o wiele tańsze i łatwiejsze w produkcji.

W pierwszych dniach po wypuszczeniu ich na rynek sprzedano aż 4 miliony sztuk. Zaledwie 5 lat po wojnie rozpoczęto produkcje pierwszych pończoch bezszwowych. Jednakże ich popularność nie była tak duża, jak pończoch zwykłych. Pończochy stały się również bardzo pożądane w sztuce uwodzenia. W połączeniu z elegancką podwiązką były bardzo popularne wśród wielu kobiet.

Królowa Elżbieta w pończochach i powstanie rajstop – pończochy historia

Historia pończoch jest bardzo bogata. Swoje najlepsze lata, ten element garderoby miał od początku XX wieku do 1965 roku, kiedy zaczęto szyć rajstopy, które dużo bardziej pasowały do minispódniczek, podbijających rynek tamtych czasów. Mimo mniejszej popularności, pończochy są używane do dziś, zarówno przez kobiety młodsze, jak i starsze. Świetnym przykładem może być Królowa Elżbieta, która praktycznie w każdej sytuacji pojawiała się w pończochach, co uwieczniono na wielu zdjęciach.

Na dzień dzisiejszy, pończochy wracają do mody i można je zauważyć, szczególnie na weselach jako dodatek do sukienek. Warto również zauważyć, że pończochy stały się również swego rodzaju dodatkiem, który służy jako element podkreślający wdzięki kobiet.