Z pozoru dobór skarpetek i stopek męskich nie powinien sprawiać większego problemu.  W rzeczywistości okazuje się jednak, że mężczyźni niejednokrotnie nie mają pojęcia, na co powinni zwracać uwagę i jakie reguły rządzą tym elementem garderoby.

Główne zasady doboru skarpetek

Zasada numer jeden brzmi: zawsze dobieraj kolor skarpet do koloru spodni lub butów. Jest to bardzo prosty sposób na optyczne wydłużenie nóg, co może być szczególnie przydatne dla mężczyzn o niskim wzroście. Im ciemniejszy kolor, tym jest uważany za bardziej elegancki. Wyjątkiem jest kolor czarny – podobnie jak w przypadku garnituru, ten kolor zarezerwowany jest do okazji wieczorowych lub na pogrzeby.

Kolejną regułą jest bezwzględne zakrycie łydki - jej odsłanianie nie jest mile widziane w sferze publicznej. Aby uniknąć wpadki, warto zadbać, aby skarpetki sięgały minimum do połowy łydki i miały ściągacze.

Duże znaczenie ma także materiał, z którego skarpety zostały wykonane, oraz ich grubość – cienkie i gładkie uznawane są za bardziej eleganckie. W stylu sportowym, klasycznym rozwiązaniem są grube, białe skarpety z bawełny frotte – tutaj długość nie jest istotna. Niedopuszczalne jest jednak ubranie takich skarpet do eleganckiej stylizacji.

W przypadku nieformalnego stroju można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej – zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wzory. Trzeba jednak zadbać, aby pasowały one do pozostałych części garderoby, na przykład – do koszuli, krawata czy muszki.

Do czego nosić stopki?

Stopki, czyli bardzo krótkie skarpetki zasłaniające samą stopę, są fantastycznym rozwiązaniem na wiosnę i lato – sprawdzą się w połączeniu z mokasynami, espadrylami czy sneakersami i pomogą połączyć wygodę z luźnym stylem. Kluczową kwestią jest odpowiedni dobór rozmiaru, aby stopki prawidłowo się utrzymywały.

Prawidłowy dobór skarpetek zapewnia nie tylko stylowy wygląd, ale również komfort, stabilność stóp w bucie i brak odparzeń. Skarpetki i stopki izolują także pot, który niszczy obuwie i powoduje nieprzyjemny zapach, dlatego ich noszenie jest tak ważne.