Rajstopy to obowiązkowy element damskiej garderoby. Są niezawodnym kompanem letnich i zimowych stylizacji. Odpowiedni rozmiar rajstop sprawi, że będą prezentowały się estetycznie, a ich noszenie będzie niezwykle komfortowe. Rajstopy i pończochy rządzą się własną rozmiarówką. Aby dobrany rozmiar rajstop dobrze wyglądał na sylwetce, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Sprawdź, jak analizować tabelę rozmiarów.

W przypadku rajstop należy brać pod lupę wytyczane producenta. Mimo, że są one dość uniwersalne, to niekiedy zdarza się, że delikatnie różnią się od siebie np. elastycznością czy długością. Taka informacja widnieje na opakowaniach, w których umieszczane są rajstopy. Najczęściej jest to tabelka, która zawiera kilka parametrów sylwetki:

  • wagę
  • wzrost
  • obwód bioder
  • szerokość w pasie

Na ich podstawie musisz dobrać odpowiedni rozmiar rajstop. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem zmierzyć się i zważyć, nawet zapisać sobie to na kartce i dopiero udać się do sklepu.

Dlaczego dobrze dobrany rozmiar rajstop jest tak ważny?

Czym grozi źle dobrana rozmiarówka rajstop? Przede wszystkim będzie źle to wyglądało. Za duże rajstopy będą nieestetycznie marszczyć się w okolicach kolan i kostek. Próbując zamaskować ich nieodpowiednią długość będziesz naciągał je do okolicy bioder, gdzie również powstanie brzydkie nagromadzenie materiału. W dalszej części scenariusza, podczas chodzenia będą się zsuwać. Wyobrażasz sobie ciągle je poprawiać i naciągać ku górze? Niezbyt komfortowe, prawda? Innym aspektem świadczącym o źle dobranym rozmiarze jest zła lokalizacja kroku – nie w tym miejscu, co trzeba. Świadczy to o zakupie zbyt małych rajstop. Naciągając je do granic możliwości mogą ulec uszkodzeniu. Jeżeli znajduje się na nich wzór, to na pewno będzie zniekształcony. Takie rajstopy również mogą się zsuwać.

Dobry rozmiar to gwarancja pięknego wyglądu oraz wysoki komfort użytkowania.

Jak dobrać właściwy rozmiar?- tabela rozmiarów

Podstawowa rozmiarówka rajstop damskich oznaczona jest od 1 do 5. Każdy z nich odpowiada rozmiarowi literowemu XS-XL, który często odnosi się również do rozmiaru odzieży. Tabela rozmiarów jest podstawowym punktem odniesienia w wyborze odpowiedniego rozmiaru.

  • Rozmiar XS przeznaczony jest dla Pań o wzroście poniżej 152, wadze do 55 kg oraz obwodzie bioder poniżej 96 cm. Takie rajstopy sygnowane są cyfrą 1.
  • Rozmiar S odpowiedni będzie dla kobiet o wzroście 152-158, obwodzie bioder 96-100 cm oraz wadze 55-68 kg. Na kartoniku będzie widniała cyfra 2.
  • Rozmiar M jest chyba najczęstszym rozmiarem wybieranym przez płeć damską. Rajstopy 3 są najlepszym wyborem dla Pań o wzroście 158-164, obwodzie bioder 96-108, wadze 68-78 kg.
  • Rozmiar L, czyli 4 będą dobrym zakupem dla kobiet o obwodzie bioder 104-112 cm, wzroście 164-176 cm, wadze 78-85 kg.
  • Rozmiar XL z cyfrą 5 będą idealne dla kobiet o obwodzie bioder 108-120 cm, wadze powyżej 85 kg i wzroście 170-176 cm.

Sugerując się powyższymi danymi o wiele łatwiej przebiegnie proces dopasowania rajstop. Czasami warto wziąć też pod uwagę obwód ud, gdyż przy dużej wartości znacznie więcej materiału przypadnie na tę część ciała. Komfort noszenia jest bardzo ważny, więc będąc na pograniczu parametrów, koniecznie wybierz rozmiar większy. Musisz też pamiętać, że tabela rozmiarów rajstop może być trochę inna, w zależności od producenta. Jeżeli kupujesz rajstopy przez internet, to najczęściej tabela rozmiarów jest dostępna przy opisie produktu.

O czym jeszcze pamiętać? Obecność klinu w części majteczkowej, wplywa na większą elastyczność. Im większy rozmiar, tym klin jest większy, co zapewnia większą wygodę użytkowania. Kolejną ważną sprawą jest materiał z jakiego są wykonane. Zimowe rajstopy – bawełniane lub z wełny – są mało rozciągliwe, więc należy ten fakt mieć na uwadze , zwłaszcza, gdy nasza sylwetka jest nietypowa. Jeżli chodzi o rajstopy z mikrofibry lub lycry to mają one świetną ciągliwość. Łatwo się je zakłada i doskonale dopasowują się do sylwetki.

Rajstopy plus size – alternatywa dla kobiet o rozmiarze większym od XL

Rozmiar plus size wychodzi poza standardowe wytyczne. Są to rajstopy dla pań, które są bardziej puszyste, ale wciąż chcą wyglądać schludnie i elegancko. Rajstopy plus size są wzmocnione w newralgicznych miejscach. Producent udostępnia indywidualną rozmiarówkę.

Na rynku dostępne są również rajstopy ciążowe ze specjalnie rozbudowaną częścią majteczkową. W początkowej fazie warto wybrać swój standardowy rozmiar, lecz w końcowym etapie ciąży, gdy brzuszek rośnie, koniecznie wybierz większy rozmiar, aby nie uciskał zbytnio brzucha.

Jak widzisz właściwie dobrany rozmiar rajstop jest szalenie istotny. Aby czuć się w pełni komfortowo konieczne wybierz rajstopy przeznaczone dla Twoich indywidualnych wymiarów.